Historia

Fitness wywodzi się z areobiku, który zapoczątkował w latach 70-tych Kenneth Cooper – lekarz Narodowej Agencji Aeronautyki USA. Na podstawie licznych badań stworzył plan treningu wytrzymałościowego dla amerykańskich kosmonautów. Głównym założeniem ćwiczeń było uniknięcie okresów niedotlenienia mózgu. Układ krążenia i oddychania ćwiczącego pracował w ten sposób, aby organizm mógł w trakcie ćwiczeń pobierać dostatecznie dużo tlenu i unikać okresów niedotlenienia.

 

Popularyzacja areobiku

Rozpowszechnienie areobiku zawdzięczamy znanej amerykańskiej aktorce Jane Fonda, która stała się symbolem ćwiczeń gimnastycznych wykonywanych w rytm muzyki. Aktorka po złamaniu nogi na planie filmowym w 1979 roku, potrzebowała szybkiej rehabilitacji aby móc grać w kolejnym filmie. Będąc w klubie, gdzie prowadzono zajęcie areobikowe dla kobiet zachwyciłą się nowoczesną formą ćwiczeń, która pomogła jej w szybszej rekonwalescencji. Tak tez narodził się pomysł na  założenie własnego klubu fitnessowego. Zaczęła występować w telewizji, wydawać kasety wideo i książki co spopularyzowało areobik.

W Polsce główną propagatorką nowego trendu w ćwiczeniach była Hanna Fidusiewicz- znana gimnastyczka, absolwentka warszawskiej AWF, która jako pierwsza w Polsce ukończyła specjalistyczny kurs aerobiku w Paryżu. Na początku lat 80 założyła w Warszawie pierwszy klub fitness, który szybko stał się bardzo popularny. Występowała również w programach telewizyjnych co spopularyzowało aerobik w całym kraju.

 

Moda na ćwiczenia – lata 90

Na lata 90 przypada największy boom areobikowy, który zaczął przenikać do show biznesu. Powstawały nowe programy telewizyjne, w których występwały gwiazdy sceny i ekranu; m.in Heather Locklear, Cher, Paula Abdul lub Cindy Crawford. Każda kobieta chciała mieć piękną, zgrabną, wysportowaną sylwetkę jak jej idolka dlatego też kasety z ćwiczeniami sprzdawały się znakomicie.

Nowy kierunek arebikowi nadała Karen Voight- trenerka gwiazd oraz autorka programów ćwiczeniowych. Wprowadziłą nowe zajęcia typu hi-lo combo czyli kombinację ćwiczeń sprężonych ze statycznymi dzięki czemu ćwieczenia stały się bezpieczniejsze. Były to pierwsze wzory kroków łączonych w proste sekwencje. Dzięki Karen standardowe ćwiczenia areobikowe wzbogaone zostały o ćwiczenia siłowe wzmacniającę mięśnie. Wypromowała bardziej atletyczną i muskularną choć ciągle jeszcze kobiecą sylwetkę.

 

Sport jako styl życia

W 1996 roku podczas międzynarodowej konferecnji w angielskim mieście Birmingham powstała naukowa definicja fitnessu. Zdefiniowano go jako ogólne pojęcie obejmujące nie tylko aktywność fizyczną ale również ogólną kondycję organizmu. Można rozumieć przez to wszystkie działąnia podejmowane w celu osiągnięcia wysokiej formy fizycznej i psychicznej czyli zdrową dietę, regularny sport oraz dobry nastrój.